eMaupie figle z szablonami
Kategorie: Wszystkie | gadżety | grafika | layout | szablony
RSS
niedziela, 24 lutego 2008
Trzy to dobra liczba, jeśli chodzi o ilość notek w blogowym cyklu. Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz by nakreślić "zarys wstępu do podstaw" tematu. Wytrwałych zapraszam więc do lektury ostatniej części z serii Podstawy layoutu CSS.
środa, 13 lutego 2008
Jeśli zainteresowała Cię poprzednia notka, to zapraszam do przeczytania kolejnej części cyklu o podstawach layoutu za pomocą CSS. Kontynuując temat, dziś zajmiemy się właściwością float.
wtorek, 12 lutego 2008
Dziś, zgodnie z obietnicą, rozpocznę mały kurs podstaw layoutowania za pomocą CSS. Jeśli próbowałeś kiedyś zmienić układ swojego bloxa a nie bardzo wiesz jak się za to zabrać, to mam nadzieję, że te kilka notek Ci pomoże.
czwartek, 07 lutego 2008

Przygotowując szablon na bloga, najczęściej zaczynam od znalezienia jakiejś grafiki do nagłówka, która zdefiniuje charakter bloga oraz kolorystykę pozostałych elementów (obramowań, czcionek, ikon itd.). Do tej pory albo wykorzystywałem jakieś swoje zdjęcie podrasowane w gimpie, albo przygotowywałem grafikę w inkscape. Niedawno jednak natrafiłem na pokaźny zbiór darmowych grafik udostępnianych na licencji Creative Commons.

Znajduje sie on pod adresem www.freewebpageheaders.com/gallery/. Grafiki są podzielone na kategorie tematyczne (jak np. zwierzęta, architektura, abstrakcja, artystyczne itp.) i naprawdę jest w czym wybierać.

Jak wstawić taki obrazek na bloxa? To proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie freewebpageheaders i można ściągnąć obrazek do siebie na dysk, a następnie wgrać go do zasobów bloxa. Potem wystarczy podmienić obrazek we właściwości background elementu #BlogTytulBox

#BlogTytulBox {
    background: url(../resource/nazwa_obrazka.jpg) center top;
    //... pozostałe właściwości
}

czwartek, 31 stycznia 2008

Ponieważ na nadmiar wolnego czasu w tej chwili nie narzekam, to prace przy nowym projekcie szablonu idą bardzo powoli. W związku z tym wrzucę dziś szablon, który udostępniłem już wcześniej na moim drugim blogu. Został on trochę "wyczyszczony" i poprawiony, a pobrać go można stąd.

Szablon 2 - Streetlights

Tak jak poprzednio, szablon udostępniam na licencji CreativeCommons, można go dowolnie przekształcać i dostosowywać do własnych potrzeb. Proszę jedynie o zachowanie informacji o autorze ;)

niedziela, 27 stycznia 2008

Jak za pomocą CSS przerobić linki do kategorii bloxa na zakładki? To proste, jeśli zastosujesz się do kilku poniższych wskazówek i zastosujesz prosty trick.

Zakładki dla kategorii
wtorek, 22 stycznia 2008

Dziś, zgodnie z obietnicą, tutorial pokazujący jak zrobić ikonki z poprzedniej notki. Prezentacja wyszła mi niestety większa niż ostatnio (ok. 6MB) więc proszę o cierpliwość przy ładowaniu.

Zrób sobie ikonkę - tutorial

Program Inkscape, użyty w tutorialu, można sobie ściągnąć za darmo ze strony http://www.inkscape.org/. Kiedyś także na blogu longway publikowany był kurs podstaw jego użycia.

Jak już stworzycie piękne błyszczące ikonki, to się pochwalcie ;)

piątek, 18 stycznia 2008

Update: Dodałem nowy, czarny zestaw. Pozostałe zostały uzupełnione o ikonkę dla linka TrackBack!

Dziś przygotowałem zestaw ikon do wykorzystania w szablonach bloxowych. Jest pięć zestawów w różnych kolorach. W każdym zestawie znajdują się ikony w trzech rozmiarach 16x16 px, 24x24 px oraz 32x32 px. Przykład użycia zestawu brązowego można zobaczyć na tym blogu.

Ikony na Bloxa
sobota, 12 stycznia 2008
Jeśli znudził Ci się standardowy pasek wyszukiwarki na blogu, to polecam kilka prostych tricków, które sprawią, że stanie się on ładniejszy. Pomysł na "odpicowanie" wyszukiwarki przyszedł mi do głowy gdy odwiedziłem bloga longway (swoją drogą bardzo polecam lekturę). Cały efekt końcowy, który swoją drogą można zobaczyć w prawym górnym rogu mojego bloga, sprowadza się do zastosowania trzech prostych zmian...
środa, 02 stycznia 2008

Po dłuższej przerwie spowodowanej świątecznym urlopem, pora na pierwszą notkę w kategorii grafika. Przygotowałem mały samouczek pokazujący jak uzyskać efekt głębi ostrości na zdjęciu za pomocą prostej sztuczki. Całość można łatwo wykonać w GIMPie (polecam). Jak znajdę trochę czasu, to postaram się wrzucić jakiś kurs podstaw jego obsługi. Na razie życzę miłych eksperymentów z głębią ostrości.

 

GIMP


P.S. A może wy znacie jakieś ciekawe sztuczki i efekty?
 
1 , 2